Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

Görev Oluşturanlar;Görev oluşturmak için size bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Others üzerinden görev oluşturmak için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Görevinizi oluşturduktan sonra göreviniz için uygun olduğunu düşünen adayları inceleyebilir ve seçiminizi tamamlayabilirsiniz. Aday seçiminizi tamamlarken görevi yayınladığınız bütçe ve bir hizmet bedeli ödemesi alınır. Bu ödeme görev tamamlanana kadar havuz hesabında bekletilir. Göreviniz tamamlandığında sizin onayınızla birlikte adayınıza iletilir. Göreviniz sizin ya da adayınız tarafından iptal edildiği takdirde ödemeniz alınan hizmet bedeli ile birlikte size iade edilir. Uzun Dönemli veya Esnek Zamanlı olarak işaretlenmiş görevlerde yapılan görevler adayların iletişim bilgilerinizi listelemek adına alınmaktadır. Bu ödemeyi tamamladığınız takdirde ilgili göreve başvuran adaylarınızın tümünün iletişim bilgileri açılacağından ödeme iadesi bu görevlerde sağlanmaz. Others, bu görevlerde adaylara iletilecek ödemeyi bloke etmez. Esnek görevlerde sizlere yapılacak ödeme Others tarafından bloke edilmediği için ve seçim yapılmadığı için ödeme süreçleri Others üzerinden ilerletilmemektedir.Adayımla anlaşamadım. Önceki adaylarıma geri dönüp yeni bir seçim yapmak istiyorum.

Others üzerinden bir görev oluşturup aday seçiminizi tamamladığınızda görev tamamlanmadığı sürece ödemeniz adayınıza iletilmez. Bu sayede adayınız ile anlaşamadığınız takdirde ödemeniz iade edilebilir ve görevinize yeni bir aday seçme şansı bulunabilir. Eğer göreviniz için seçtiğiniz aday ile anlaşamadıysanız görev detayı sayfanızdan “Başka Aday Seç” butonuna tıklayarak farklı bir aday seçme talebinde bulunabilirsiniz. Bu süreçte öncelikle hali hazırdaki adayınız yapılan bu talep hakkında bilgilendirilir. Kısa bir inceleme sürecinden sonra göreviniz önceki adaylarınız ile birlikte yayına alınır. Adayınız için yaptığınız ödemeniz ise alınan hizmet bedeliyle birlikte sizlere iade edilir. İlk adayım için yaptığım ödemeyi yeni adaya yönlendirseniz olmaz mı? Others üzerinden bir aday için yaptığınız ödeme farklı bir aday için kullanılamamaktadır. Bir görev için yaptığınız ödeme farklı bir görev için kullanılamamaktadır.Görev iptali talebinde bulundum, ödemem ne zaman iade edilir?

Others üzerinden bir görev oluşturduğunuzda eğer henüz aday seçimi yapmadıysanız görevinizi “Görevi İptal Et” butonuna basarak kolayca iptal edebilirsiniz. Eğer bir ödeme yaparak aday seçimi yaptıysanız, yine “Görevi İptal Et” butonu aracılığıyla bir iptal talebi gönderebilirsiniz. Bu noktada göreviniz ekibimiz tarafından incelemeye alınacaktır. Kısa bir inceleme sürecinin ardından ödemeniz için en fazla 10 iş günü (çoğunlukla 10 iş günü sürmez) içerisinde iade talimatı verilmiş olacaktır. Bu sürede herhangi bir yeni aksiyon almanız gerekmez. İade talimatınız onaylandığında kayıtlı email adresinize bir bilgilendirme emaili gönderilir. İnceleme Süreci Neleri İçerir? İnceleme sürecinde öncelikle görev iptalinizle ilgili seçtiğiniz adayınız bilgilendirilir ve adayınızın görev iptaliyle ilgili onayı alınır. Eğer adayınız birkaç gün içerisinde bu iptal talebinize karşılık vermezse, ödemeniz için otomatik olarak iade talimatı oluşturulur. Bunun dışında daha önce kaç görev oluşturup iptal ettiğiniz, ve hesabınız üzerinden spam ve kötü niyetli görev oluşturma gibi amaçlarla görev oluşturulup oluşturulmadığı gibi detaylar incelenir. Art arda görev oluşturup iptal etmeniz inceleme sürecinin uzamasına sebep olabilir. Eğer iptal isteğinize rağmen 10 iş günü içerisinde iade talimatınızla ilgili bir email gönderilmediyse lütfen bizleri bilgilendiriniz.Bir görev oluşturdum, adaylarımla nasıl iletişime geçebilirim?

Others üzerinden oluşturduğunuz görevlerde adaylarınız ile iletişime geçebilmeniz için öncelikle adayınız için yapacağınız ödemenizin provizyon altına alınması gerekmektedir. Ödemenizi tamamlayıp aday seçiminizi tamamladığınız takdirde adayınızın iletişim bilgileri sizler için görünür hâle gelecektir. Bu sürede alınan ödeme sizin onayınız olmadan adayınıza iletilmez. Görevinizle ilgili olarak adayınız ile anlaşamadığınız takdirde ödemeniz alınan hizmet bedeli ile birlikte en kısa sürede iade edilir. Aday Seçimi Nasıl Yapılır? Aday seçiminizi, görev detayı sayfanıza geldikten sonra Adayları Görüntüle> Aday Seç> Ödeme Yap butonları aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.İş yaptırmak istiyorum, nasıl görev oluşturacağım?

Others üzerinden görev açmak için ana sayfa üzerinden “Görev Oluştur” butonu aracılığı ile görev detaylarınızı girebilir ve görevinizi yayınlayabilirsiniz. Göreviniz kısa bir onay sürecinin ardından yayına alınacaktır. Uygun adaylar bulabilmeniz ve görevinizin daha hızlı onaylanabilmesi ve daha uygun adaylar bulabilmeniz için görev içeriğinizi (görev süresi, görevde neler yapılması gerektiği) mümkün olduğunca detaylı yazmaya dikkat edin.Görev oluşturmak için size bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Others üzerinden görev oluşturmak için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Görevinizi oluşturduktan sonra göreviniz için uygun olduğunu düşünen adayları inceleyebilir ve seçiminizi tamamlayabilirsiniz. Aday seçiminizi tamamlarken görevi yayınladığınız bütçe ve bir hizmet bedeli ödemesi alınır. Bu ödeme görev tamamlanana kadar havuz hesabında bekletilir. Göreviniz tamamlandığında sizin onayınızla birlikte adayınıza iletilir. Göreviniz sizin ya da adayınız tarafından iptal edildiği takdirde ödemeniz alınan hizmet bedeli ile birlikte size iade edilir.Bir şirketim var ve projemde çok sayıda kişiyle çalışmak istiyorum, süreci nasıl ilerletebiliriz?

Eğer büyük bir projeniz varsa ve onlarca hatta yüzlerce kişilik ufak görevler içeren bir crowdsourcing projeniz varsa Others Kurumsal sayfası ya da Kolektus Crowdsourcing üzerinden bilgilerinizi bırakabilir ve ekibimizin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Transkripsiyon, veri etiketleme, fotoğraf etiketleme, anket ve ölçümler, toplu içerik üretimi ve moderasyon gibi birçok konuda bizlerden destek alabilirsiniz.
Görev Yapanlar;Bir görev için seçildiğimi nasıl anlarım?

Others üzerinden aday olduğunuz görevlere seçildiğinizde site içi bildirimler ve email aracılığıyla otomatik olarak bilgilendirilirsiniz. Bu süreçte seçilmenizle birlikte iletişim bilgileriniz görevi açan kişiye görünür hale gelir ve görevi açan kişi sizinle en kısa sürede iletişime geçer. Görevi açan kişinin iletişim bilgilerini siz de görüntüleyebilir ve iletişime geçebilirsiniz. Uzun Dönemli veya Esnek Zamanlı olarak işaretlenmiş görevlerde seçilmeniz söz konusu olmamakla birlikte görevi oluşturan kişi ilan ödemesini yaparak iletişim bilgilerinizi görünür hale getirebilir. Esnek görevlerde sizlere yapılacak ödeme Others tarafından bloke edilmediği için ve seçim yapılmadığı için sizlere birer bildirim gönderilmez.İletişim bilgilerim herkes tarafından görünüyor mu?

Others’a kayıt olurken sizden alınan bilgiler görev süreçlerinizi daha sağlıklı ilerletebilmeniz adına alınmaktadır. Bu süreçte verdiğiniz veya vereceğiniz iletişim bilgileriniz bir görev için seçilmediğiniz sürece diğer Others üyelerine veya ziyaretçilere tarafından görüntülenemez.
İletişim bilgileriniz, bir göreve aday olduğunuz ve görev için seçildiğiniz takdirde görevi açan kişi tarafından görünür hale gelir ve göreviniz tamamlandığında tekrar görünmez hale gelir.Hesabımı silmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Others üzerinde hesabınızı kalıcı olarak kaldırmak için kayıtlı email adresinizden [email protected] adresine email göndermeniz yeterli olacaktır. Emailiniz ile birlikte, Others üzerinde kayıtlı bilgilerinizi gerekli süre içerisinde ekibimiz tarafından kalıcı olarak kaldırıyor olacağız. Hesabınız kaldırıldığında sizlere bilgilendirme amacıyla bir email gönderilecektir. Hesabınız kaldırıldıktan sonra, istediğiniz zaman tekrar üye olabilir görev oluşturmaya veya görev tamamlamaya devam edebilirsiniz. Sizlere ilerleyen dönemlerde daha iyi hizmet verebilmemiz adına, göndereceğiniz emailinizde hesabınızı neden silmek istediğinizi paylaşmanız bizi çok mutlu eder.Bir görev tamamladım ancak henüz ödemem gelmedi. Ne zaman gelir?

Others üzerinden tamamlanan görevler ile ilgili ödemeler, görevin tamamlandığına dair görev açan kişi tarafından onay verilmesi itibarıyla en yakın çarşamba günü hesabına iletilir. Bu süreçte öncelikle görevi açan kişinin görevi onayladığından emin olmalısın! *Eğer bir görevi çarşamba günü tamamladıysanız ödemeniz bir sonraki çarşamba günü iletilir. Eğer onayın verilmiş olmasına rağmen ödemen hesabına en fazla 4–7 gün içerisinde iletilmediyse Others’a kayıtlı isim bilgilerin ile banka hesabına kayıtlı bilgilerinin aynı olup olmadığını kontrol edebilirsin. Eğer bu bilgiler uyuşmuyorsa, kayıtlı bilgilerini düzenleyip bizi bilgilendirebilirsin.Görev yapmak istiyorum. Nasıl görev yapabilirim?

Görevlere aday olmak için öncelikle Öğrencilik Formu’nu eksiksiz doldurmanız gerekir. Öğrenci olarak sisteme tanımlandığınızda görev detayı sayfasından adaylık yazınızı yazarak görevlere adaylık isteği gönderebilirsiniz. *Öğrencilik Formu’nda alınan kişisel bilgilerin gizliliği tarafımızdan korunmaktadır.